Przeprowadź samodzielny audyt marki

Komunikacyjne pułapki - jakich fraz unikać w komunikacji z Klientem


Wiarygodność marki odgrywa kluczową rolę w przyciąganiu i utrzymywaniu Klientów. Tworzenie autentycznych i wartościowych treści może albo znacząco zwiększyć zaufanie konsumentów albo zniechęcić ich do budowania dalszej relacji.

Znasz to uczucie, kiedy najpierw coś mówisz, a później zastanawiasz się: Dlaczego to powiedziałam/em? Znajdywanie i wypowiadanie słów następuje szybciej, niż myślenie. Tak samo działa umysł Klienta. Pierwsze wrażenie, jakie wywołuje komunikat marketingowy, jest często decydujące dla dalszej interakcji. Dlatego tak ważne jest, aby słowa były starannie dobrane i od razu budziły pozytywne skojarzenia. Jeśli komunikat jest niejasny lub budzi negatywne emocje, Użytkownik może szybko stracić zainteresowanie. Dlatego warto inwestować czas i wysiłek w precyzyjne formułowanie przekazów, które będą jednocześnie angażujące i zrozumiałe.

Poznaj listę słów i wyrażeń, które przyciągają uwagę Klienta, jednak w komunikacji marketingowej często okazują się pułapką i przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego.

NASZE, WASZE, CZYLI KOGO?

Scrollujesz posty i znów natrafiasz na frazę: Nasz produkt, Nasze rozwiązanie, Nasz system, Nasz pomysł? Ja osobiście dostaję reakcji alergicznej, gdy widzę te wszystkie "nasze, wasze, ich". Pod kątem budowania relacji z Klientem, nie ma nic gorszego, niż marka, która skupia się na komunikacji "moja jest mojsza niż twojsza". 

Zbyt częste używanie zaimków dzierżawczych wywołuje u Użytkownika efekt nadmiernego eksponowania informacji o producencie, podczas gdy uwaga powinna koncentrować się na Kliencie, produkcie i jego korzyściach. Użyj kilku „Ty” :)

PROBLEM

  • W razie problemów jesteśmy do dyspozycji
  • Rozwiążemy wszystkie Twoje problemy

Użycie słowa "problem" często jest postrzegane jako negatywne i defensywne podejście. Zamiast tego, skup się na dostarczaniu rozwiązań i korzyści, które Twój produkt lub usługa oferuje. Klient chce rozwiązań, nie problemów. Zamiast tego spróbuj:

  • Odpowiemy na każde pytanie
  • Produkt jest intuicyjny w obsłudze


NIE

Klasyka nad klasyki. Negacja zawsze wprowadza zamieszanie i działanie odwrotne do zamierzonego. Gdy mówisz do dziecka "Nie biegaj", jego mózg automatycznie wysyła obraz biegania. Jeśli myślisz, że próba powtórzenia tej samej frazy przyniesie inny efekt, jesteś w błędzie. Dzieje się tak, ponieważ mózg przyswaja negacje powoli. Zamiast tego, użyj pozytywnych sformułowań. Dzięki temu poprawiasz skuteczność przekazów, a także wpływasz na nastrój Użytkownika. Lepiej zakomunikuj "Idź wolniej".

Chcesz uniknąć frustracji? Zmień styl komunikacji.

Protip: W marketingu zabiegi neurolingwistyczne związane z negacją doskonale sprawdzają się w ironicznych kampaniach opartych na koncepcjach „Nie patrz na to!”, „Nie czytaj!”, „Nie klikaj”.


ZAWSZE, NIGDY I WSZYSTKO

W zdrowiu i w chorobie, na śmierć i życie. W realnym świecie istnieje wiele zmiennych, które mogą wpływać na działanie produktów i usług, dlatego stwierdzenia o charakterze absolutnym tj. „zawsze”, „nigdy”, "wszystko" są trudne do spełnienia i podważają wiarygodność. Klienci preferują realistyczne i konkretne obietnice. Zamiast gwarantować, że coś zawsze zadziała, skup się na przedstawieniu konkretnych sytuacji, w których Twój produkt lub usługa przyniesie korzyści.

Jednak największym problemem "absolutów" jest brak elastyczności marki. Przykład: "nigdy nie podnosimy cen", rok później, ze względu na wzrost kosztów operacyjnych lub zmian rynkowych, cena produktu lub usługi wzrasta. Efekt? Marka staje się mniej wiarygodna, bo rzeczywistość pokazuje, że obietnica była trudna do dotrzymania. 


PRAWDA, TYLKO PRAWDA I NATURALNOŚĆ

Komunikacja o tym, że jesteśmy prawdziwi, szczerzy i naturalni już od pierwszej sylaby może budzić podejrzenie uczciwości przekazu. Klienci po cichu zadają pytanie: Dlaczego szczerość jest tak mocno podkreślana? Czy jest coś, co może wpłynąć na mój poziom zaufania do marki? 

Prawdę i autentyczność należy pokazywać w działaniach, nie w słowach.

Piszesz o naturalnym składzie? Zrób sesję zdjęciową z tymi składnikami. 100% polska produkcja? Opowiedz o miejscu, w którym realizujesz zamówienia - pokaż "życie od kuchni”. Przykład: producent mebli w swoich kanałach komunikacji może pokazać zakład stolarski, rzemieślników przy pracy czy proces tworzenia mebli od podstaw. Inny przykład: restauracja promująca świeżą kuchnię, może pokazać codzienne dostawy składników od lokalsów. Taka transparentność wzmacnia wiarygodność marki i buduje zaufanie. 


TANI, ZNIŻKA, WYPRZEDAŻ, PROMOCJA

Używanie słów sugerujących niską cenę lub obniżkę sugeruje, że produkt jest niskiej jakości lub wart znacznie mniej, niż cena sugerowana. Zamiast kolejnej wyprzedaży, skup się na wartościach i korzyściach produktu tzn. opracuj strategię.

Budowanie wartości produktów i unikanie słów sugerujących niską cenę jest kluczowe dla utrzymania wysokiej percepcji marki. Pamiętaj, że na etapie sprzedaży wartość jest często ważniejsza niż cena, a klienci są gotowi zapłacić więcej za produkty, które postrzegają jako wartościowe.

Zamiast kolejnego rabatu, oferuj korzyści tj. darmowa dostawa czy dodatkowe usługi "Do każdego zakupu powyżej 500 zł - konsultacja z projektantem wnętrz w prezencie”.

Opcja nr 2: wykorzystaj opinie i historie Klientów, aby pokazać realne korzyści z używania Twoich produktów czy bycia fanem marki.


CZEKAM, W 48h I JUŻ NIEDŁUGO

Klienci to naród niecierpliwy. Chcą wszystko już i teraz, dlatego warto sprawdzić, czy w swojej komunikacji odnosisz się do czekania. Treści związane z oczekiwaniem zastąp tymi, które są związane z działaniem.

Przykład e-mail transakcyjny, temat wiadomości: Twoje zamówienie zmieniło status i czeka na wysyłkę, spróbuj Wysyłamy Twoje zamówienie, jutro kurier przywita Cię w drzwiach! Używaj dynamicznych i angażujących zwrotów, które sugerują natychmiastowe działanie i szybkość obsługi.

Dynamiczna komunikacja buduje pozytywne wrażenia, zmniejsza niepewność i wzmacnia zaufanie do marki. Klienci doceniają konkretne informacje, które redukują ich brak cierpliwości.

 

    SPECJALNIE DLA CIEBIE

    Dlaczego „specjalnie dla Ciebie” jest problematyczne? Klienci szybko zauważają, że reklama, która jest im właśnie wyświetlana, trafia do 100 tysięcy innych Użytkowników. Sugerowanie, że oferta, produkt lub usługa jest spersonalizowana, nie zawsze będzie prawdą, a jest pierwszym krokiem do utraty zaufania.

    Rozwiązanie? Zamiast fałszywej personalizacji, używaj języka, który jasno komunikuje uniwersalne korzyści produktu lub usługi. Przykład: „Linia kosmetyków X została stworzona z myślą o potrzebach skóry wrażliwej”.

    Skup się na segmentowaniu rynku i tworzeniu specyficznych copy dla różnych grup np. „Pierwszy zwierzak w domu? Starter-pack dla nowych właścicieli”.

      JEDNORAZOWA, SPECJALNA, JUŻ, DO WYCZERPANIA ZAPASÓW, TYLKO, PILNY, OSTATNIA SZANSA

      Sugerowanie, że nasze działania są ograniczone czasowo, zmusza Klienta do szybkiego podejmowania decyzji. Co oznacza to w budowaniu relacji? Zwiększenie presji. To tak, jakby ktoś na ulicy zmusił Cię to tańczenia Jezioro Łabędzie. Niby zabawne, ale jednak wymuszone.

      Oferty ograniczone czasowo mogą wydawać się mniej transparentne i budzić wątpliwości co do ich prawdziwości. Co więcej, utrudniają budowanie długoterminowej relacji z Klientem [czyt. Klient przychodzi tylko wtedy, gdy jest rabat]. 

      Budując strategię, zadbaj o regularne akcje, dostępne przez cały czas. Wprowadź programy lojalnościowe, które nagradzają za systematyczne zakupy. Edukuj Klientów na temat wartości i korzyści produktów

      Klienci są coraz bardziej świadomi i doceniają transparentność. Skup się na tworzeniu komunikatów, które budują zaufanie i promują długotrwałe relacje, a marka zyska lojalnych Klientów, którzy będą do niej wracać przez wiele lat.


      JAK KOMUNIKOWAĆ SIĘ EFEKTYWNIE?

      Efektywna komunikacja marketingowa opiera się na używaniu języka, który jest zrozumiały i bliski odbiorcom. Unikaj zbyt technicznego żargonu, który może odstraszyć Klientów. Stosuj prosty i zrozumiały język, który przemawia do emocji.

      W świecie marketingu każde słowo ma znaczenie. Dlaczego? Za słowami kryją się emocje; słowa to triggery, które wyzwalają u Klienta mechanizmy czekające na ujawnienie. Odpowiednio dobrane mogą wywołać pożądane reakcje, budować zaufanie i wzmocnić więź między marką a Klientem.

      Pamiętaj, że komunikacja marketingowa to coś więcej niż przekazywanie informacji o kolejnej promocji, to przede wszystkim budowanie relacji. Przez autentyczność, spójność i zrozumienie potrzeb odbiorców, możesz skutecznie wpłynąć na ich decyzje zakupowe. Każde słowo, każdy komunikat to cegiełka w budowaniu wiarygodności marki i zwiększaniu zysków. Inwestując w jakość treści i precyzję komunikacji, osiągniesz zarówno sukces sprzedażowy, jak i wizerunkowy.

      W marketingu to detale często decydują o końcowym wyniku, a słowa są jednym z najważniejszych narzędzi w tej grze.