Stworzenie silnej marki to marzenie wielu, ale droga do realizacji tego celu często jest pełna niejasności i mitów. A co myślą o budowaniu marki Użytkownicy?
Jak zbudować markę, która nie tylko istnieje w świadomości konsumentów, ale także rozwija się i inspiruje?
Stworzenie skutecznej marki nie rozpoczyna się od opracowania strategii, a od stworzenia systemu. Innymi słowy, opracowania mapy projektu marki, dzięki której będziesz wiedzieć, jakie działania marketingowe, czy komunikacyjne podejmować. #TrustMe z takiej mapy, powstają niesamowite przygody.
Za chwilę poznasz dwa ćwiczenia (z 15 sekcji), które realizujemy z Klientami podczas regularnej pracy w ramach BRANDsfera Think Camp. Zanim przejdziesz do ich wykonania, przeczytaj poniższe informacje.
Kluczem do stworzenia systemu strategicznego jest zrozumienie, jaką rolę odgrywa w tym procesie samo myślenie o marce. Krótka wersja, dla tych, co nie mają czasu :)
W metodyce BRANDsfera proces myślenia o marce opiera się na 3 filarach. Każdy obszar ma swój indywidualny system, a sercem całego procesu jest integracja.
BRAND-CIRCLE to kompleksowe podejście do zarządzania brandem, które obejmuje wszystkie kluczowe aspekty budowania i rozwijania marki. Składa się z 3 filarów (Strategy, Design, Growth), które wspólnie tworzą spójny i efektywny system (Integration).
Strategy System to zestaw procesów, metodologii i narzędzi, które pomagają firmie w zdefiniowaniu, planowaniu i realizacji jej celów strategicznych. Obejmuje m.in. ustalenie długoterminowych i krótkoterminowych celów, analizę rynkową, określenie misji i wizji, identyfikację kluczowych wartości czy opracowanie grup docelowych. Głównym celem tego filaru jest zapewnienie spójności i skuteczności w realizacji strategii biznesowej.
Design System - obszar odpowiedzialny za spójność wizualną i funkcjonalną wszystkich elementów marki. Obejmuje elementy, które razem tworzą jednolitą identyfikację wizualną. Dobry system designu ułatwia komunikację z odbiorcami i wzmacnia rozpoznawalność marki. Cel? Wsparcie zespołów w efektywnej pracy nad projektami.
Growth System to zestaw strategii i narzędzi, które wspierają rozwój marki. W tym obszarze skupiamy się na pozyskiwaniu nowych klientów, zwiększaniu retencji czy ekspansji na nowe rynki. Kluczowe elementy to m.in.: analiza rynku, innowacje produktowe i kampanie marketingowe. Growth system ma na celu wsparcie długoterminowego rozwoju firmy, zapewnienie stabilnego wzrost przychodów i zwiększanie udziału w rynku.
Integration System to synergia wszystkich filarów. Obejmuje integrację strategii, designu i działań growth, aby zapewnić spójność i efektywność na wszystkich poziomach. Kluczowym celem jest stworzenie jednolitego doświadczenia dla Klientów, aby wzmocnić ich zaufanie i lojalność wobec marki.
Wielokrotnie podczas pracy nad marką, spotykałam się z frazami "Myślę, że...", "Nie podoba mi się to...", "Tego nie chcę, to może zostać..." i wszystko byłoby w porządku, gdy nie fakt, że to nie Tobie, marka ma się podobać, a Twoim przyszłym Klientom. Zamiast zdania zawierającego JA, zacznij mówić "Jako marka X będziemy mogli dotrzeć do...".
Pozbycie się własnych uprzedzeń, a tym samym odwoływanie się do jednego źródła prawdy, czyli swojej marki, pozwala najlepiej wykorzystać wszystkie aspekty myślenia projektowego i biznesowego.
Myślenie marką to sposób na rozwikłanie złożonych problemów, usunięcie ego i szansa na stworzenie procesu, z którego każdy w organizacji może skorzystać, aby rozwiązać problem w swoim dziale.
Stworzenie systemu strategicznego, czyli znalezienie celu podróży to pierwszy krok każdej brandowej wyprawy. Cel powinien być na tyle złożony, aby pobudzić poszukiwania, ale równie osiągalny, aby zespół czuł motywację do rozpoczęcia pracy [więcej o celach SMARTER].
ĆWICZENIE 1 - postaw hipotezę
CFO postawił cele sprzedażowe? To teraz Ty postaw swoje! Stwórz hipotezy dla swojej marki.
Przykład:
ĆWICZENIE 2 - naucz się zadawać pytania
Umiejętność zadawania pytań jest kluczowa dla każdego, kto chce stworzyć skuteczną markę. Poniżej znajdziesz 10 z 40 pytań, które zadajemy naszym Klientom podczas warsztatów.
Otrzymałaś/eś właśnie narzędzia do opanowania podstaw myślenia o marce. Dzięki nim zrozumiesz istotę i strukturę brandu. Spisanie tych elementów, pozwoli Ci stworzyć podstawową mapę miejsc (BRANDplan), w których powinna znajdować się Twoja marka.
Mapa to podstawa do stworzenia systemu strategii; pozwala znaleźć i zapewnić narzędzia do spójnej komunikacji, rekrutacji, podejmowania decyzji czy rozwiązywania problemów.
Dzięki mapie dowiesz się, gdzie wylądować, gdy warunki nie będą korzystne, jak naprawić element, gdy system nie funkcjonuje prawidłowo oraz jak sprawnie ruszyć dalej
I najważniejsze. Firma to nie marka. Firma to osobowość prawna posiadającą własną tożsamość, sposób działania i zdolność do posiadania wielu marek. Marka to słowo, logo, znak, symbol lub nazwa używana przez firmę, aby pomóc ludziom odróżnić jeden produkt od drugiego.